KWIATKI SIOSTRY KONRADKI

piątek, 03-06-2022 | dodał: Jarosław


W naszej osiedlowej Bibliotece przy Bohaterów Września 26 zorganizowano niezwykłą wystawę pt. „KWIATKI SIOSTRY KONRADKI”. Wśród bibliotecznych półek zakwitła podkrakowska łąka. Pospolite kwiatki i zioła, te które zazwyczaj mijamy obojętnie lub depczemy bosą stopą, zebrane skrzętnie ręką zakonnicy, ukazały swą wyjątkowość i piękno, stając się częścią artystycznych kompozycji.

Stajemy zdumieni przed sztalugami, bo jak powiadał JAN od BIEDRONKI, czyli ksiądz Twardowski:

„Tylko w szczerym polu

w oddechu zioła -

na klęczkach podziwiając zaspy nieba

można jeszcze znaleźć ciszę...”

Pośród zgiełku codzienności w ciszy lepiej słychać głos „TEGO, który stwarzał jagody”.

Siostra KONRADA należy do Zgromadzenia założonego przez św. Brata Alberta. Długie lata karmiła potrzebujących w Jadłodajni Caritasu przy Dietla 40. Ponadto sprawowała opiekę nad kulturą słowa nowicjuszek wstępujących do Zakonu.

Swego czasu przebywała na Podolu w ukraińskim Czeczelniku, pracując z pożytkiem na chwałę Pana na wyznaczonej placówce. Obecnie jako seniorka przebywa w podkrakowskiej Rząsce. Nie próżnując, stara się zatrzymać czas i urodę świata na kartkach zielnika.

Wszystkim, którzy przystaną na chwilę wśród „KWIATKÓW SIOSTRY KONRADKI” mówi po prostu - Szczęść Boże!

Kierująca Filią 48 Biblioteki Kraków Pani mgr Aneta Habas uznała, iż warto pokazać szerszej publiczności rękodzieło Zakonnicy z albertyńskiej rodziny. Tym bardziej, że podobno wraca do szkół dawno zapomniana moda na uczniowskie zielniki, do czego serdecznie zachęcamy.

Ekspozycję, złożoną z cyklu kartek z zielnika Siostry Konrady, przygotowała Pani Beata Raźny.

Po zakończeniu wystawy, zgodnie z życzeniem S. Konrady można będzie wybrane „kwiatki” zabrać do domu, składając datek na szczytny cel: DZIECIOM UKRAINY.

 

Tekst: Pani Maria Krygier