Schola dziecięca Ave!

Opiekun: s. Małgorzata Maniak, ks. Mateusz Szymczyk, p. Marta Augustyn, p. Kamila Jakóbczak, p. Bożena Buras
Spotkania: w każdy piątek o 16:15, w salce oraz w niedzielę o 11.15

Schola AVE powstała z inicjatywy ks.Wojciecha Olszowskiego  w 1995 roku, z którym współpracowała s. Grażyna Czech. „Początki były trudne, ale radosne, pełne entuzjazmu i energii do działania” – wspomina ks. Wojciech – „nie było problemu z naborem dzieci, które chciały śpiewać”. Po nich opiekę i nowego ducha tchnął w scholę ks. Piotr Modelski. Następnie inicjatywę przejęła s. Małgorzata Opryszek, a po niej przez długie lata aż do roku 2014 opiekunami muzycznymi chóru byli Pan Sebastian Cygan, były organista oraz Pani Katarzyna Rusin. Przez cały czas scholii towarzyszy s. Anna Krzysztof. Od 2015 roku opiekunem ze strony duszpasterzy był  ks. Dariusz Chrostowski, a muzycznie panie: Dominika Pater i Małgorzata Hyży-Wypart oraz panowie organiści Paweł Pałka i Dawid Lisowski. W 2017 roku opiękę duszpasterska przejął ks. Bartosz Zaborowski. Obecnie chór liczy około 30 scholistek  w wieku od 6 do 14 lat. W śpiewie pomagają Panie: Ewa Bołoz, Marta Augustyn oraz Monika Sosnowska oraz niezmiennie Pan Organista Dawid Lisowski.

Od roku 2008 schola regularnie bierze udział w licznych konkursach pieśni religijnych, podczas których zdobywa wiele wyróżnień i nagród. Najważniejsze to XI Archidiecezjalny Konkurs Kolęd i Pastorałek w Zakopanem (III miejsce), III Dąbrowski Festiwal Piosenki Maryjnej TOTUS TUUS (III miejsce) oraz V Nowohucki Konkurs Kolęd i Pastorałek, gdzie schola zajęła I miejsce. W styczniu 2010 roku ukazała się płyta „Śpiewać Panu chcę”, która zawiera 16 piosenek religijnych, nagranych przez scholę w czerwcu 2009 roku. Są to utwory często wykonywane przez zespół podczas liturgii niedzielnej. Schola uświetnia również liturgię wielu świąt kościelnych i uroczystości parafialnych. Dziewczynki śpiewają, podczas Bożego Ciała, odpustu parafialnego. Corocznie występują z koncertem podczas festynu parafialnego. Biorą również czynny udział podczas parafialnych jasełek i koncertów noworocznych. Bycie scholistką to nie tylko próby i śpiew, ale również wspólne przebywanie razem. Dlatego organizowane są spotkania opłatkowe dla rodziców, wyjazdy integracyjne, zabawy andrzejkowe i noworoczne, wyjazdy na kolonie wakacyjne. Nie byłoby to możliwe oczywiście bez ogromnego wsparcia opiekunów i rodziców. Wszyscy tworzą wspólnotę, małą rodzinę, społeczność Scholi Ave.

Dla samych dziewczynek bycie scholistką to wielkie wyróżnienie i nobilitacja. Oto kilka krótkich wypowiedzi dziewczynek na temat scholi i czym on dla nich jest.

Zapisałam się do scholi, ponieważ to było moje marzenie. Śpiewam w scholi, bo chcę, bo to mi się podoba i lubię śpiewać. Najbardziej w scholi lubię jak śpiewa drugi głos. Czasami ciężko jest oderwać się od zabawy, od oglądania telewizji, by iść już o 15.30 w środę i piątek na próbę, ale nie idę tam się bawić lub marnować czas, tylko przygotowywać się do Mszy Świętej w niedzielę. (Daria Górka)

Śpiewam w naszej parafialnej scholi „Ave”, ponieważ przynosi mi to satysfakcje, a poza tym śpiewanie to moja pasja, która chce się dzielić z innymi. Dostałam się do scholi, ponieważ moja koleżanka namówiła mnie do śpiewania z innymi. Wiele rzeczy podoba mi się w scholi, ale te najważniejsze to to, że dzięki p. Kasi i p. Sebastianowi każda z nas może stać się lepsza. Uczą nas nowych piosenek, a co najważniejsze wkładają w to dużo serca, poświęcenia i czasu. Pomagają również przy funkcjonowaniu naszej scholi s. Anna i sympatyczne gitarzystki Gabrysia i Ola. Za to im serdecznie dziękuję. Lubię spędzać czas na każdej próbie a każdy niedzielny śpiew, w który również ludzie się włączają i z nami śpiewają daje mi dużo satysfakcji i radości. Według mnie, każda dziewczyna, która lubi śpiewać powinna zapisać się do naszej scholi. (Monika Szot)

Śpiewanie w Scholi Ave to moja pasja, która chcę dalej rozwijać. Znalazłam się w niej, kiedy ukończyłam drugą klasę, gdy dowiedziałam się , ze Pan organista poszukiwał dziewczynek do śpiewania, więc postanowiłam się zapisać. Najbardziej podoba mi się w atmosfera i że możemy dalej kontynuować nasze pasje. Moim zdaniem przychodzenie na próby jest oderwaniem się od rzeczywistości. Mogę tam spotkać się z koleżankami i robić to, co kocham. Mam nadzieję, że Pan Sebastian, Pani Kasia i siostra Anna wytrwają z nami wiele długich lat. (Weronika Paluch)

Na scholi śpiewam dlatego, że mi się to podoba i mogę się spotykać z przyjaciółmi. Spędzony razem czas to bardzo miły czas. Pewnego dnia po południu mama powiedziała, że jak odrobię zadanie domowe pójdziemy gdzieś, bo ma dla mnie niespodziankę. Poszliśmy do kościoła i na górę czyli chór. Pan Sebastian powiedział, żebym przyszła w środę lub piątek o 16:30. Przyszłam i pan przesłuchał mnie po czym powiedział, że od teraz należę do scholi. Najbardziej podoba mi się to, ze możemy śpiewając wielbić Boga i bawić się wspólnie. Poznajemy nowe osoby oraz nowe pieśni. Zaczynamy się przyjaźnić no i możemy spotykać się z koleżankami. Myślę, że schola to takie miejsce gdzie się uczymy śpiewać i bawić. Na scholi uczymy się też miłości do Boga i Jezusa. Bierzemy udział w konkursach na pieśni kościelne i zdobywamy coraz to nowe doświadczenia. (Julia Cichy)

Zapraszamy wszystkie chętne dziewczynki, które lubią śpiewać, aby zasiliły jej szeregi. Spotykamy się w niedzielę o 11.15 następnie śpiewamy o 12.00 w kościele. W piątki próby mamy o 16.15. Ponadto spędzamy czas na wspólnych wyjściach na lodowisko, GO Jump, oraz w inne ciekawe miejsca. Zapraszamy także na naszego Facebooka: schola.ave.1

oprac. Janusz Pasik i ks. Mateusz Szymczyk