Komunia święta dla chorych na celiakię w naszej parafii

czwartek, 16-02-2023 | dodał: Jarosław


Przypominamy, że zgodnie z decyzją Konferencji Episkopatu Polski z dnia 11 marca 2009 r. osoby chore na celiakię mogą przyjmować Komunię świętą pod postacią komunikantów niskoglutenowych, wypieczonych zgodnie ze wskazaniami Kongregacji Nauki Wiary. Komunikanty te zawierają poniżej 20 ppm (20 mg/kg) glutenu – czyli tyle, ile wszystkie spożywcze produkty bezglutenowe z logo „przekreślonego kłosa”. Nazwa niskoglutenowe została wykorzystana z powodu wymogów prawa kanonicznego.

Zakonsekrowane komunikanty niskoglutenowe przechowujemy na stałe w tabernakulum. Nie ma potrzeby zgłaszania się wcześniej do zakrystii. Wystarczy, że podczas rozdzielania Komunii świętej zgłosi się księdzu potrzebę przyjęcia Komunii świętej pod postacią komunikantów niskoglutenowych. Ma to miejsce zazwyczaj pod koniec Jej rozdzielania. Zakonsekrowane komunikanty niskoglutenowe znajdują się w osobnym naczyniu, a ksiądz przed ich podaniem opłukuje ręce z ewentualnych okruszków.
 
Wiele osób chorych na celiakię nie wie o takiej możliwości. Inni nie przyjmują Komunii świętej ze wstydu czy z powodu odczuwanego dyskomfortu związanego z koniecznością „innego traktowania” w kościele. Warto jednak skorzystać z możliwości odpowiedniej dla swojego zdrowia i stać się przykładem dla innych osób z celiakią. I co najważniejsze warto w pełni uczestniczyć w Mszy świętej, do czego prawo osobom z celiakią dają przepisy kościelne.
 
Zdj. ks. Jarosław Chlebda