Lektorzy

Opiekun: ks. Mateusz Szymczyk
Spotkania: co drugi wtorek o godz. 19.30

Rys historyczny

Służba  Liturgiczna  Ołtarza naszej Parafii czyli Ministranci i lektorzy obecni są w parafii od samego początku jej istnienia, to znaczy od momentu rozdzielenia naszej parafii od parafii Św. Maksymiliana na Mistrzejowicach. Cześć z nich (zwłaszcza starszych lektorów) pozostała przy parafii Św. Maksymiliana, choć mieszkali na terenie nowo powstałej parafii. Gdy powstała kaplica, w której odbywały się Msze Święte niedzielne oraz nabożeństwa przez cały tydzień, to już wtedy służba liturgiczna była na nich obecna.

Niektórzy starsi lektorzy pomagali w wolnym czasie przy budowie kościoła. Od samego początku księża zajmujący się służbą liturgiczną, a także starsi lektorzy bardzo dużą wagę przykładali do tego, aby liturgia była przygotowywana starannie. Służbę Liturgiczną prowadził najpierw Ks. Jerzy Zuber następnie Ks. Edmund Szlachetka oraz ksiądz Wiesław Czubernat Kolejnym opiekunem byli 

od września 2009 do września 2010 opiekę sprawował  ks. Marcin Meres.  

od września 2010  do września 2014 lektorami opiekował się ks. Marcin Papiż.

od września 2014 do września 2017  ks. Dariusz Chrostowski.

od 2017 do 2021 lektorami zajmował się ks. Bartosz Zaborowski.

Obecnie w naszej  parafii jest  10 lektorów, a także pewna liczba "seniorów", czyli lektorów,
którzy ukończywszy szkołę średnią pracują lub studiują.


LEKTORZY

Kim jesteśmy?

Jesteśmy przede wszystkim integralną częścią Duszpasterstwa Liturgicznej Służby Ołtarza obok ministrantów, scholi, oazy. Naszym głównym zadaniem jest czytanie Słowa Bożego podczas Liturgii. W miarę możliwości staramy się włączać i wspierać wszelkie inicjatywy podejmowanych w parafii.

Czy jesteśmy rozpoznawani "na zewnątrz"?

Niewątpliwie tak. Lektorzy czynnie uczestniczą w życiu naszej parafii w różnych wymiarach. Najczęściej widoczni jesteśmy przy ołtarzu.

Czy do lektorów może przyjść każdy i jakie warunki musi spełniać?

Grupa lektorów jest grupą otwartą i zawsze chętnie przyjmuje nowych kandydatów. Zwykle są to ministranci, którzy uczęszczają do ósmej klasy szkoły podstawowej lub szkoły średniej. Chociaż zdarzają się i tacy, którzy pierwsze kroki w służbie przy ołtarzu stawiają w gronie lektorów. Warunkiem przystąpienia do naszej grupy jest podjęcie rocznego kursu przygotowującego do posługi lektora. Kurs taki kończy się uroczystym błogosławieństwem do posługi.